Za ljubitelje zmogljivih bencinskih avtomobilov znamke Volkswagen je ลกe en nekoliko ลพalosten teden. Po 34 letih se je namreฤ iz proizvodnje poslovil legendarni ลกestvaljnik, bolj znan pod oznako VR6. Tako je, govora je o motorju, ki so ga pri Volkswagnu predstavili v zaฤetku 90. let prejลกnjega stoletja in ฤeprav v zadnjem obdobju o njem skoraj nismo veฤ sliลกali, so ga pri Volkswagnu ohranjali pri ลพivljenju na kitajskih avtomobilskih trgih.
Gre za precej edinstven motor saj ga je nemogoฤe uvrstiti med vrstne motorje, hkrati pa tudi med motorje zasnove V. Valji v omenjenem motorju namreฤ niso razvrลกฤeni v isto linijo, paฤ pa v dve liniji, a pod kotom med 10,5 in 15 stopnjami. Razmak je torej tako majhen, da se vsi valji nahajajo v enem bloku, ventili pa v eni motorni glavo. Hkrati je motor precej kompakten, saj je razdalja med dvema valjema v isti liniji nekoliko manjลกa od premera enega valja, ki se nahaja v vzporedni liniji.
Takลกna zasnova je Volkswagnu omogoฤala, za motor postavi preฤno tudi v svoje kompaktne modele. Tako je bil eden prvih modelov, ki je prejel omenjeni motor ลกportni in danes zelo cenjeni kupe, Corrado. Prva razliฤica motorja je imela ลกe prostornino 2,8 litra in 12-ventilsko zasnovo (po dva ventila na valj) in moฤ 128 kilovatov oziroma 172 konjev. Corrado si je omenjeni motor delil s Passatom, kasneje pa tudi z Golfom tretje generacije, ki je nosil oznako VR6.
A inลพenirji niso prenehali z razvojem motorja. Hitro je sledila poveฤava prostornine za dodaten deciliter in prirastek moฤi na 140 kilovatov oziroma 188 konjev. Motor je ob tem sluลพil tudi kot osnova leta 1997 predstavljenemu petvaljniku z oznako VR5, tri leta kasneje pa je priลกla ลกe 24-valjna izvedba s ลกtirimi ventili na valj. Ta je ponudila ลกe dodatnih 10 kilovatov moฤ, a je bila rezervirana zgolj za evropske trge.
Zares zaลพivel pa je VR6 ลกele po letu 2000, ko je dobil naslednjo nadgradnjo. Njegova prostornina je narasla na 3,2 litra, moฤ pa na med 221 in 247 konjev oziroma 165 in 184 kilovatov. Zanj so se namreฤ zaฤeli zanimati tudi drugi proizvajalci. ฤe so prvo izvedbo pri Volkswagnu vgradili v ลพe navedene modele, poleg tega pa tudi v Sharana in celo Mercedes-Benz razred V, so sedaj zanj zanimanje izrazili tudi pri Audiju in Porscheju.
Svoje mesto je tako naลกel v modelih TT in A3, Volkswagnih Phaeton in Passat in celo Porsche Cayennu. Zadnji trije modeli so omenjeni motor dobili v najveฤji, 3,6-litrski izvedbi z 220 kilovati ali 299 konji moฤi. Ta se je iz Evrope poslovila leta 2018, ko je iz proizvodnje odลกla druga generacija modela Cayenne. Medtem je na ameriลกkem in kitajskem trgu ostal prisoten v kriลพancih Teramont in Talagon, a se je sedaj poslovil tudi iz njiju.
Vseeno pa je dediลกฤina motorja VR6 ลกe precej veฤja. Enako zasnovo so namreฤ znotraj koncerna uporabili tudi v osem- 12- in celo 16-valjnih motorjih najbolj prestiลพnih znamk koncerna, tudi pri Bentleyju in Bugattiju, kjer je 16-valjnik krasil motorni prostor modelov Veyron, Chiron, Divo in Centodieci. Zato gre brez dvoma za pravi inลพenirski dragulj, ki bi ga bilo vredno uvrstiti v svojo garaลพo. Tam ga lahko imate tudi z naลกo pomoฤjo. Kontaktirajte nas in poiskali vam bomo vaลก dragulj, najsi bo to Golf R32, Passat R36, Porsche Cayenne ali pa kak Bentley.
Bentley je naslednji avtomobilski proizvajalec, ki se je podal v vode uporabe sintetiฤnegaย goriva. In kako bolje razkriti to javnosti, kot izbrane povabljence povabiti na prav poseben, teden dni dolg izlet po ลกvicarskih Alpah. Takลกen dogodek, ki se ga je udeleลพilo 157 je potekal minule dni, v tem ฤasu pa so z avtomobili modela Continental GT Speed zadnje generacije prevozili kar preko 12 tisoฤ kilometrov โ z minimalnim vplivom na okolje.
ย Za voลพnjo po gorskih cestah so se namreฤ zanaลกali na sintetiฤno gorivo, ki ga je Bentleyju priskrbel koncernski partner, Porsche, sicer pionir na podroฤju proizvodnje sintetiฤnih goriv, pridobljenih tako rekoฤ iz zraka. Tega pridobivajo s pomoฤjo Siemensa v posebni rafineriji v ฤilu, kjer so vzpostavili prvega izmed veฤ tovrstnih obratov, naฤrtovanih v prihodnjih letih.
Gorivo, ki so ga uporabljali na intenzivnem popotovanju je bilo tako sestavljeno iz 75 odstotkov sintetiฤnega goriva, pridobljenega iz zraka in vode ter 25 odstotkov klasiฤnega fosilnega goriva. S tem so dosegli izpuste CO2 v viลกini zgolj 29 gramov na prevoลพen kilometer oziroma kar 93-odstotno zniลพanje izpustov CO2, kot ฤe bi za pot uporabljali izkljuฤno klasiฤna goriva. Do teh podatkov so priลกli na podlagi izkuลกenj iz prejลกnjih dogodkov.
Sicer pa je bila pot skozi osrฤje Alp vse prej kot dolgoฤasna ali monotona. Vsi vozniki skupaj so namreฤ v tednu dni med drugim prevozili ลกtiri znamenite prelaze: Sustenpass,ย Grimselpass, Nufenenpass in St. Gotthard. V tem ฤasu so opravili s kar 4.500 serpentinami in tako dodobra spoznali novo ลกasijo avtomobila, novo prilagodljivo vzmetenje in seveda nov hibridni pogonski sklop, ki ลกe dodatno pomaga zmanjลกevati vpliv na okolje.
Ob tem lahko kot zanimivost omenimo, da trajnostno naravnana ni bila le dinamiฤna voลพnja po ลกvicarskih cestah, paฤ pa tudi bivanje v ล vici. Hotel, v katerem so gosti prebivali se namreฤ napaja izkljuฤno z energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov, kar pomeni, da je bila tudi elektrika za hibridne sisteme v avtomobilih pridobljena trajnostno. Hkrati je bila prepovedana uporaba plastiฤnih izdelkov za enkratno uporabo, uporabljali so recikliran papir, poleg tega pa so ves ฤas pazljivo ravnali tudi s hrano, ki tako ni ลกla v odmet.
S takลกnim dogodkom so pri Bentleyju dokazali, da lahko tudi s klasiฤnimi motorji pomembno vplivajo k zmanjลกevanju ogljiฤnega odtisa. Ti so namreฤ kompatibilni s takลกnim gorivom brez posebnih predelav, kar pomeni, da bi ga lahko uporabljali tudi v obeh avtomobilih britanske znamke, ki jih imamo trenutno na zalogi pri Autobrokerju. Govora je o modelih Continental GT in Mullsane Speed, kar pomeni, da si ju lahko omislite, nato pa le ลกe poฤakate, da bo sintetiฤno gorivo postalo bolj razลกirjeno.